Tuskulėnų memorialo Konferencijų salėje – Žirmūnų g. 1 F,Vilniuje veikė Valentino Juraičio fotoparoda ,,Lietuvininkų paveldas Karaliaučiaus krašte”.

Parodos atidarymas  įvyko lapkričio 28 d.   per K. Donelaičio draugijos renginį pažymint  1918 m. Tilžės akto 106 m. sukaktį.

  Ši parodą parėmė ir padėjo organizuoti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras. Kadangi  parodos per 50 fotografijų atspaudai ir įrėminimas yra  nedidelio formato , o molbertai patogūs eksponuoti bet kurioje erdvėje – ši paroda yra mobili ir gali pasiekti žiūrovą įvairiose vietose.

Šioje parodoje fotografo žvilgsnis dažniau stabtelėjo Nadruvoje ( dab. Nesterovo r.)–  tame kampelyje šiapus Priegliaus upės, kuriame lietuvybė išsilaikė ilgiausiai. Nadruva – tai Kristijono Donelaičio žemė. Čia gimė ir tarnavo pirmasis lietuvių poetas, būrų dainius, kunigas neeilinė ir įvairiapusė asmenybė.

 Žvilgsnis nukrypsta į Tilžę, Ragainę. Čia buvo puoselėjamas lietuviškas raštas, lietuviška spauda.

Lietuvių kultūrai ypač svarbūs Karaliaučius, Labguva, kur ryškų pėdsaką paliko S. Rapolionis, J. Bretkūnas, L. Rėza, J. Gerulis  ir kiti.

 Parodos autorius  Mažosios Lietuvos paveldą  fotografuoja  jau per dvidešimt metų. 2010 metais, kai dar nebuvo karų ir kaimynų santykiai  buvo  ne tokie įtempti kaip šiandien, Kaliningrado dailės galerija pakvietė autorių  surengti personalinę fotoparodą, šį projektą parėmė LR Kultūros ministerija.

Dailės galerijos dvejose salėse, kurių plotas viršijo 200 kv/m2, prisimena – autorius, reikejo gerai pagalvoti, kaip surengti ekspoziciją… Tuomet  parodos atidaryme dalyvavo Lietuvos  generalinis konsulas Kaliningrade Vaclavas Stankevičius, kultūros ataše  Romanas Senapėdis, Karaliaučiaus miesto  kultūros bendruomenė, prijaučianti ir norinti geriau pažinti šio krašto baltiškąjį paveldą.

Parodos autorius – Valentinas Juraitis  žurnalistas, kraštotyrininkas, baigęs studijas Vilniaus universitete, meno kūrėjo statusas jam suteiktas 2005 m. Jis  yra  surengęs  fotoparodų šalyje ir užsienyje, išleidęs autorines  knygas gidą ,,Karaliaučiaus kraštas“, fotoalbumus ,,Nadruva“, ,,Plikomis akimis“, ,,Aukštaitijos kaimai“ ir kt. Jis yra sukūręs  fotografijų  serijas apie iškeldinamą Skarulių kaimą Jonavos rajone,  apie Sūduvos  Gurbšilio vietovės žmonių kasdieninius rūpesčius. Žinomas kaip industrinių peizažų autorius apie ekologijos problemas bylojančius skaudulius. V. Juraičio darbų yra įsigiję  Europos muziejai ir privačios kolekcijos, taip pat saugomi Lietuvos  muziejų kolekcijose.

Bičiuliams apžiūrint fotoparodą. Jono Česnavičiaus, Kęstučio Puloko nuotr.