Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto viešas kreipimasis

Monikai Navickienei Socialinės apsaugos ir darbo ministrei, laikinai einančiai švietimo, mokslo ir sporto ministrės pareigas

Lietuvos Respublikos Prezidentui Gitanui Nausėdai

Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen

Ministrei Pirmininkei Ingridai Šimonytei

Viešas kreipimasis

Prašome sustabdyti Lietuvos Respublikos Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos vadovų – politinio pasitikėjimo tarnautojų – savivalę, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto veiklos žlugdymą, lituanistikos menkinimą.

Ministerijos vadovų veikla prieš Institutą prasidėjo spaudimu ir mobingu. Š. m. balandžio 2 d. Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto vadovė prof. dr. Aušra Martišiūtė-Linartienė buvo pakviesta į susitikimą Ministerijoje dėl gauto skundo su politinio pasitikėjimo tarnautoju Viceministru Justu Nugaru. Po susitikimo Viceministras pareikalavo pasitraukti iš pareigų. Vakare gautas skundo ministerijai autoriaus – Dariaus Antanavičiaus elektroninis laiškas, kuriame direktorė atvirai šantažuojama, kalbama apie galimybę situaciją pakreipti viena ar kita linkme:

Yra įmanoma visą reikalą pakreipti kita linkme. Bet tam reikia dabar jau Jūsų iniciatyva suorganizuoto […] susitikimo. Jei minėta trijulė [trys Instituto mokslininkai] ir toliau laikysis savo teisuoliškumo ir „nematys prasmės susitikti“, viskas tik blogės.“

Direktorei atsisakius pasitraukti iš pareigų ir patenkinti laiško autoriaus D. Antanavičiaus reikalavimą priimti į darbą Institute, tolesni Ministerijos darbuotojų veiksmai akivaizdžiai liudija nenorą išsiaiškinti tiesą apie Instituto veiklą, kelia įtarimų dėl galimo poveikio Valstybės kontrolės auditui (Ministerijos kancleris Julius Lukošius prieš pradėdamas darbą Ministerijoje, dešimtmetį dirbo Valstybės kontrolėje, užėmė aukštas departamento vadovo pareigas).

Visos rašytiniais įrodymais pagrįstos pastangos parodyti Instituto atliktus darbus, nesulaukė jokio atsako. Po susitikimo Ministerijoje Instituto direktorė laišku pakvietė visus susitikime dalyvavusius Ministerijos atstovus į viešą savo kadencijos veiklos ataskaitą, tačiau atsakymo negavo. Nebuvo reaguojama ir į argumentuotus paaiškinimus dėl Valstybės kontrolės atliekamo audito išvadų. Priešingai, buvo sulaukta spaudimo ir grasinimo sankcijomis.

Balandžio 25 d. gautas Ministerijos Kanclerio ir 10 specialistų grupės pasirašytas Raštas, kuriame reikalaujama parašyti Paaiškinimą dėl neva netinkamai vykdomų direktorės pareigų. Neatsižvelgiama į tai, kad Ministerija jau buvo gavusi Instituto argumentuotus paaiškinimus, reikalaujama dar kartą paaiškinti dėl Valstybės kontrolės nepatvirtintų išvadų projekto, įspėjama apie sankcijas: „Papildomai informuojame, kad gavę Valstybės kontrolės galutinę audito išvadą įvertinsime ją ir priimsime atitinkamus sprendimus.“

Siekį apjuodinti bei įbauginti liudija ir kiti veiksmai: kovo 5 d. direktorė buvo iškviesta į apklausą FNTT dėl keleto vėluojančių knygų išleidimo; gegužės 27 d. Valstybės kontrolė, atsakydama į Instituto skundą, kuriuo nesutinkama su tikrovės neatitinkančiomis išvadomis,  pranešė, kad „valstybinio audito metu surinktą informaciją dėl audito metu institute nustatytų teisės aktų reikalavimų pažeidimų atvejų ir susijusius dokumentus 2024-05-23 pateikėme Specialiųjų tyrimo tarnybai vertinti pagal kompetenciją“. Atkreipiame dėmesį į „sutapimą“ – gegužės 23 d. vakare gautas Ministerijos Kanclerio pasirašytas raštas, kuriuo direktorei neleidžiama išvykti į VII Tarptautinį lituanistų kongresą Vroclave (Lenkijos Respublika), nors Institutas yra vienas iš kongreso organizatorių, o direktorė turėjo skaityti mokslinį pranešimą. Draudimas vykti į tarptautinį kongresą, skirtą lituanistikai, yra precedento neturintis atvejis, kuris kompromituoja Lietuvos valstybę tarptautinėje akademinėje bendruomenėje.

Pareigūnų netinkamas veikimas ir savivalė žlugdo Instituto darbus. Valstybės kontrolės kaltinimai keliami dėl svarbiausių lituanistinių Instituto veiklų:

dėl knygų leidybos, mokslo kokybės užtikrinimo, etiško elgesio su darbuotojais;

dėl aktyvaus dalyvavimo mokyklinėje lituanistikoje (DB Šaltiniai.info modernizavimo projektas) ir itin sėkmingos folkloro sklaidos (vaikams skirtas lietuvių liaudies dainelių ir pasakų youtube kanalas „Tilidūda“ turi per 70 tūkst. prenumeratorių, per 119 mln. peržiūrų);

dėl Valstybės saugomo kultūros paveldo paminklinio statuso objekto – Petro Vileišio rūmų ansamblio – priežiūros (remonto darbai atlikti likviduojant avarinės būklės grėsmę iš Instituto sutaupytų lėšų, t. y. atsakingai naudojant turimą biudžetą).

Nei Ministerijos, nei Valstybės kontrolės vertinimo nepakeitė faktinės aplinkybės, kad darbai jau yra atlikti, lėšos panaudotos pagal paskirtį, valstybės biudžetas apsaugotas: knygos, dėl kurių Ministerija buvo gavusi skundą, jau yra išleistos, pateikti knygų išleidimą patvirtinantys dokumentai. Remonto darbai baigti, darbų perdavimo-priėmimo aktai, PVM sąskaitos faktūros pateikti su Raštais Valstybės kontrolei, ŠMSM, Finansų ministerijai.

Institutas pasinaudos Valstybės kontrolės Rašte nurodyta administracinių sprendimų apskundimo tvarka ir sprendimą skųs Vilniaus apygardos administraciniam teismui Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto mokslininkai vykdo reikšmingus valstybei mokslinius tyrimus, aktyviai užsiima literatūros ir tautosakos sklaida. Institutas yra svarbus mokslo ir kultūros židinys. Šiuo viešu kreipimusi mokslininkai informuoja visuomenę, kad nesitaikstys su pareigūnų savivale.

Remiantis tuo, kas išdėstyta ir vadovaujantis LR Konstitucija, LR Nacionalinio saugumo pagrindų įstatymu, LR Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymu, LR Vyriausybės įstatymu, LR Mokslo ir studijų įstatymu ir Europos mokslininkų chartija, reikalaujame įvertinti pareigūnų veiksmus, nukreiptus prieš Institutą ir lituanistiką.

KOMENTARAI

Kindziulis, senas liaudies jumoristas:

 aš taip pasakysiu – ir didelėse valstybėse ne tik Lietuvos žemelėje, korupcija, – tai  nėra toks didelis blogis valstybei ( davei kyšį, pasiėmei ir pasibaigė  sandėris),  o daug didesnis nuostolis valstybei  kadrų parinkimas pagal pažintis, giminystės , korporatyvus  (moksliškai  šnekant – nepotizmas),  tokius atveju kompetencija visai  nesvarbi – o svarbiausia  patikimumas, paklusnumas) Valstybė užprogramuojama ilgam valdyti nekompetetingoms paklusnioms personoms.

   Panašu, kad Literatūros institute prasideda stalininis ,,valymas”, kadrų keitimas.

  Viena reikia pažymėti, kad dabartinė  Instituto vadovybė nuosekliai rūpinasi lituanistikos reikalais, tarp jų ir Vydūno paveldo išsaugojimu, o dabar ją nori pašalinti…

Pasisakymai (stenogramos) vadybininkų posėdžiuose:

1 dalis klausimas M.Navickienei

PIRMININKAS. Toliau klausia D. Kepenis.

D. KEPENIS (LVŽSF). Dėkoju. Turiu klausimą laikinai švietimo ministrei. Šios savaitės pradžioje Lenkijoje vyko lituanistikos konferencija, kurios vieni iš organizatorių buvo Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas ir jos direktorė A. Martišiūtė-Linartienė. Deja, jinai ten neišvyko, jai buvo uždrausta ten važiuoti, jūsų dabartinės vadovaujamos ministerijos viceministro, kanclerio, matyt ir daugiau ten buvo kolegų, kurie tą padarė. Maža to, jie dar užsiundė ant jos ir Valstybės kontrolę. FNTT, STT ir grasina prokuratūra. Žodžiu, prasidėjo tikras mobingas. Ir kas gali paneigti, kad tai nėra susiję su tomis patalpomis, apie kurias dabar labai aktyviai kalbama, apie jų uždarymą ir matyt prihvatizavimą, kas prasidėjo Vilniaus savivaldybėje, vadovaujamoje jūsų kolegų. Ir ar tie žmonės, kurie pradėjo tą mobingą, ar jie pasiruošę atsakyti po to, kai bus įrodyta, kad tai buvo melas? Ačiū.

M. NAVICKIENĖ (TS-LKDF). Ačiū, kolega, už klausimą. O aš pasakysiu tiek, kiek žinau pati. Aš žinau tiek, kad ministerija 2023 metų pradžioje gavo piliečio skundą, kad vietoje išleistų aštuonių monografijų, yra tik jų pavadinimai ir ISBN kodai. Ir daugumos jų leidybos išlaidos buvo apmokėtos 2014 ir 2015 metais. Ir skunde buvo nurodyta, kad tų monografijų nėra. Tai siekiant išsiaiškinti visus tuos dalykus, ministerijos pareiga yra paprašyti įstaigos vadovo pateikti raštišką paaiškinimą dėl susidariusios situacijos. Tas ir buvo padaryta. Tai dėl šio instituto veiklos taip pat buvo atliktas ir Valstybės kontrolės, ir Mokslų akademijos auditas. Ir yra tam tikros išvados, tai turbūt yra labai svarbu, kad vadovybė į jas atsakytų. Atsižvelgiant į tai, kad tikslinis finansavimas galėjo būti kažkokiu tai būdu panaudotas netinkamai, bet ne Švietimo, mokslo ir sporto ministerija tai turi vertinti. Tą turimą informaciją, mano žiniomis, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija persiuntė vertinti kontroliuojančioms institucijoms, kurias jūs ir minėjote. Taip pat aš girdėjau, kad antradienį buvo spaudos konferencija, ir lyg ir buvo rodytos, kad buvo kažkokios knygos išleistos. Aš tikrai nežinau ir nesiimu vertinti. Tą turi vertinti specialistai ir ekspertai. Už tas knygas buvo sumokėta seniai ir skirtingais laikotarpiais, tai turbūt klausimų yra. Vadovai turėtų į tuos klausimus atsakyti ir aš negaliu atsakyti kuo baigsis ten visų kontroliuojančių institucijų pastabos, bet mano sprendimas yra, kad dėl Valstybės kontrolės nustatytų dalykų, kurie buvo įvardinti, tai tikrai vadovei nėra skirtas atleidimas, yra skirtas įspėjimas. O kitos institucijos, jeigu jos atliks kokius nors papildomus darbus, ar tyrimus, ar paaiškės kokios nors naujos aplinkybės, tada matysime kokie gali būti tolimesni veiksmai. Bet aš siūlau į visą šitą situaciją tikrai žiūrėti konstruktyviai ir ramiai. Reikalingi paaiškinimai, reikalingas bendradarbiavimas, reikalingi argumentai iš instituto pusės ir turbūt į visus tuos klausimus yra atsakymai. Ir geriausia tą daryti raštu, tinkamai į ministeriją, o ne per spaudos konferencijas.

PIRMININKAS. Prašau.

D. KEPENIS (LVŽSF). Už valandos čia bus konferencija. Ir gerbiama direktorė atneš tas knygas, apie kurias jūs kalbėjote. Parodys gyvas knygas. Ačiū.

Seimo nario pareiškimas

PIRMININKAS. Toliau pareikšimą perskaitys D. Kepenis.

D. KEPENIS (LVŽSF). Dėkoju. Gerbiamieji, patys geriausi vaistai, pačios geriausios uogos, kurios padeda įveikti širdies ligas, veikia jas prevenciškai, tai yra putino uoga, bet dabar apie tai jūs niekur neišgirsite, nes šita puiki uoga, kuri prisirpsta rudenį, yra pas mus niekaip nereklamuojama dėl šito baisaus žodžio. Turbūt dar baisesnis žodis yra rašytojas „V. Mykolaitis- Putinas“, kurio butą-muziejų dabar bandoma kažkaip sunaikinti, o, aišku, vieną, kas gali paneigti, kad neprichvatizuoti. Šalia šito buto dar bandoma ir kitus butus, pastatus, patalpas privatizuoti, tai yra ir rašytojo V. Krėvės-Mickevičiaus, ir Venclovų namą, eina kalba ir kitas patalpas. Užsakovai šito viso proceso sėdi čia, Seime, ir Vilniaus savivaldybėje, o atpirkimo ožiu ir taikiniu, kuris kišo, matyt, pirštus tarp durų, nes bando išsaugoti lietuvių literatūrinę atmintį, tai yra A. Martišiūtė-Linartienė, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto direktorė, kuri jau, matėte per televiziją, pasakė savo nuomonę, kad taip lengvai naikinti mūsų literatūrinę atmintį negalima. Jie, tie jaunieji šito užsakymo vykdytojai ministerijoje, tai viceministras ir kancleris, žinoma, tos srovės, kuri dabar federalizuoja visą Europą, atstovai, jie dabar nieko negalvodami puikiai vykdo ir sugalvojo mobingo projektą, kaip šitą direktorę sunaikinti, pilna ta žodžio prasme sunaikinti, nes pirmadienį jos neišleido į garsiąją lituanistikos konferenciją Lenkijoje, kurią kaip tiktai mūsų Lietuvių institutas ir organizavo, ir pranešimus paruošė, ir ten pirmininkauti turėjo,  neišleido. Matai, yra įtarimų, ir užsiundė ant jos ir FNTT, ir STT, ir prokuratūrą ir STT dabar eilėje stovi. Ją dabar tol darkys, kol jinai neišlaikys ir pasitrauks, o mes siūlome nesitraukti gerbiamai direktorei. Ir paklausykite, ką apie tai rašo vienas iš buvusių Lietuvos švietimo ministrų D. Kuolys. Jisai sako: jie šiandien valdo Lietuvos švietimą, mokslą ir mokslininkus. Jų rankose jėga ir pinigai. Jie gali pasakyti profesorei, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto direktorei pasitrauk, nes kitaip tave sutvarkysime ir mokslininkei nepaklusus ima ją tvarkyti, čia kabutėse. Siunčia institutą į Valstybės kontrolę, užsiundo Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybą, grasina prokuratūra, STT. Pagaliau švietimo viceministras J. Nugaras ir ministerijos kancleris J. Lukošius uždraudžia instituto direktorei vykti į tarptautinį lituanistų kongresą Vroclave, kurį pats institutas su partneriais rengia, kurį direktorė turi sveikinti, kuriame laukiama jos akademinio pranešimo. Tokios biurokratų savivalės, tokio mokslininkų žeminimo, tokio lituanistikos kompromitavimo tarptautinėje erdvėje seniai bebūta. Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos pareigūnai pasaulio lituanistams ir Lietuvos akademinei bendruomenei pasiuntė rūsčią žinią: mokslininkus jie laiko savo valdiniais, savo baudžiauninkais, tik nuo jų valios, noro, įgeidžių pareina, ar institute dirbantis profesorius galės priimti užsienio kolegų kvietimą ir dalyvauti.

Pareina, ar institute dirbantis profesorius galės priimti užsienio kolegų kvietimą ir dalyvauti tarptautiniame mokslo forume. Glumina savivaliaujantiems švietimo biurokratams teikiamos valstybės kontrolės ir FNTT paslaugos. Išsikviesti į FNTT ir tardyti mokslininkę, dėl kelių leidykloje įstrigusių vėluojančių knygų, kurias čia dabar, už kelių minučių jinai pristatys Seime. Ar čia nebus pats pažangiausias nepaklusnių akademikų tvarkymo būdas? Ir kas labiausiai šioje istorijoje liūdina, žinodami apie tokią  Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos pareigūnų savivalę, jos nesustabdo, jei tylėdami pritaria Lietuvos Vyriausybė ir Seimo nariai, Prezidento patarėjai.

Todėl aš kalbu, nes aš negaliu ramiai tylėti tai matydamas. Ir ar toliau nuolankiai stebėsime, kaip mūsų pažangiausieji minko Lietuvą, lipdydami iš jos mažąją Rusiją? Tai D. Kuolio žodžiai, kuris paskelbė savo laiške feisbuke. Todėl kviečiu ministrę M. Navickienę, laikinai einančią Švietimo, mokslo ir sporto ministrės pareigas, ateiti šiandien į Seimą, už 40 minučių 14 val. 30 min. vykstančią spaudos konferenciją, kurioje galima užmegzti dialogą. Kalbėkimės, išgirskite visuomenininkus, kurie dešimtmečius puoselėja mūsų literatūrinę atmintį. Ačiū.