2024 metų birželio 10 dieną Vilniaus Martyno Mažvydo progimnazijos 25 – mečio proga vykusioje Atvirų durų dienoje 4 – 7 klasių mokiniams Lietuvos reformacijos istorijos ir kultūros draugija pristatė Vilniaus Reformatų skvere statomą paminklą Reformacijos ir lietuviškos raštijos pradininkams: Martynui Mažvydui, Abraomui Kulviečiui, Stanislovui Rapolioniui, Baltramiejui Vilentui, Jonui Bretkūnui, Andriui Volanui, Juodajam ir Rudajam Radviloms, Merkeliui Petkevičiui, Jokūbui Morkūnui. Tai asmenybės, suteikusios postūmį laisvai minčiai ir svarbiausia – padovanoję unikaliai senajai lietuvių kalbai raštiją.
Progimnazijos bibliotekoje eksponuojama šio paminklo viena iš kolonų, skirta Martynui Mažvydui. Bibliotekoje mokiniai susitiko su Lietuvos reformacijos istorijos ir kultūros draugijos pirmininku Donatu Balčiausku ir vicepirmininke dr. Ina Dagyte Mituziene, kurie papasakojo apie paminklo atsiradimo istoriją ir prasmę. Paminklas – pareiga padėkoti tiems, kurių dėka lietuviškas spausdintas žodis susilaukia pagarbos ir dėmesio visame pasaulyje.
Svečiai pasidžiaugė, kad Pilaitės gyventojai turi iškilius Mažosios Lietuvos vardus. Jie domėjosi, ką mokiniams reiškia Martyno Mažvydo vardas? Ar jis yra pavyzdys? Identitetas – tapatybė, to pagal ką atpažįstame: asmenybes, kraštą, kas aš esu, kur gyvenu, ką man duos, ką aš kilnaus daviau? Vilniaus reformatų skveras ir paminklas – vieta, kur gali pagalvoti, prisiminti Lietuvos švietėjus, reformatus – raštijos pradininkus, turėjusius idėjų, norėjusius nuveikti reikšmingus darbus savo kraštui. Jiems skirtos 4 metrų stelos, susijusios tarpusavyje, ant jų bus įrašai. Mums reikalingi dvasiniai ritualai, žavėtis, kas gražu, įdomu ir prasminga.
Progimnazijoje taip pat apsilankė LRIK draugijos valdybos narys, pirmininko pavaduotojas Kęstutis Pulokas, įamžinęs visas istorines vietas progimnazijoje, skirtas Martynui Mažvydui.
- R. Vaitkevičienės, D.Matulevičienės, K. Puloko nuotr.