Šalia kitų Spaudos dienos renginių – vienas gausesnių numatomas Reformatų sode Vilniuje  (prie Pylimo g.).

 Šio renginio organizatoriai Lietuvos Reformatų istorijos kultūros draugija. Pradžia – gegužės 7 d. , 12 val.

   Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena minima kasmet gegužės 7 d. Ji primena rusų carinės valdžios represijas, kuriomis buvo varžomi kiekvienos tautos brandumą liudijantys ženklai – kalba, knygų leidyba, spauda, laisvas žodis.

Sausa statistika

 Carinė valdžia lietuvišką spaudą draudė 40  metų, tačiau nepaisant  persekiojimų ir taikomų bausmių rusų pastangos įpiršti valdžios leidžiamas knygas, spausdintas rusiškomis raidėmis – nepavyko.

 Slaptųjų lietuviškų knygų skaičius nepaprastai sparčiai augo. Nuo lietuvių raštijos pradžios ligi 1884  m., – t. y. per 300 metų, lietuviškų knygų iš viso buvo išspausdinta vos 750; nuo draudimo pradžios iki 1883 m., – t. y. iki laikraščio lotyniškomis raidėmis ,,Aušros”  gimimo, buvo išspausdinta 484 knygos, o nuo 1883 m. iki 1903  m., neskaitant laikraščių, buvo išspausdintos 1372 knygos.

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 75

Būtina prisiminti, kad  caro valdžios  draudžiamoji spauda knygos ir laikraščiai keliavo iš Prūsijos. Keliavo nelegaliai – knygnešių dėka.

 …  kaip  anekdotas, bet nekartą yra  nuskambėjęs pokalbis: Rusijos caras priekaištavo Prūsijos karaliui, kodėl tasai leidžia  spausdinti   leidinius, kurie  rusų imperijoje draudžiami, kiršina imperijos prastuomenę…

  -Tai mano  gentainių ir pavaldinių privatus verslas, negaliu ir nenoriu  to uždrausti , atimti iš jų darbą. O Jūsų žandarai  tegul  kruopščiau dirba,netinginiauja, gaudo pažeidėjus –  panašiai , ar kiek kitaip carui atsakė Prūsijos karalius.

  O Tilžės spaustuvininkai, tokie kaip Otto Mauderodė, kurio žmona buvo lietuvė, ir kiti, knygnešys Jurgis Bielinis ir  visa knygnešių plejada –  dirbo: vieni spausdino, kiti nelegaliai gabeno  šviesos ir laisvės žodį.

 Svarbu prisiminti, kad  iki lietuviškos spaudos lotyniškais raštmenimis  – daug  anksčiau pradėjo eiti periodiniai leidiniai gotišku šriftu. Dėl  gotiško raidyno ir dėl religijų, gyvenimo tradicijų skirtumo jie nebuvo populiarūs Didžiojoje Lietuvoje. Bet šie leidiniai skatino pradėti leisti laikraščius ir  D. Lietuvai.

  Štai Kretingos mokytojas Pridrikis Kelkis( Kelch)  Tilžėje, vėliau Karaliaučiuje leido ,,Nusidavimus”1832 -1867 m.

Mokytojas Mauras Pucas  leido ,,Lietuvišką prielaiškį”.

 Vienas profesine žurnalistikos  prasme  geresnių, tobula lietuvių  kalba prof. Fridriko Kuršaičio  redaguojamas  buvo  ,,Keleivis”. Ėjo nuo 1845 m. Šis laikraštis savo apimtimi ir žanrų įvairove prilygo vokiečių kalba leidžiamiems laikraščiams, deja, buvo provokiškos orientacijos.

Šiandienos žurnalistams

Grupė Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto žurnalistikos dėstytojų. Apie 1978 m.

Mūsų žurnalistams ypač jaunajai kartai svarbu žinoti savo istoriją. Vilniaus universitete ruošiant žurnalistų kadrus buvo skiriama nemažai dėmesio nacionalinei žurnalistikos istorijai. Tai ypač naudinga ir šiandieninėje praktikoje, kaip naujieną – atrasti sena ir kūrybingai tai panaudoti .

 Su pagarba ir dėkingu prisimename VU Istorijos fakulteto  dėstytojus, kurie  parengė ir skaitė   išsamų paskaitų ciklą apie Mažosios Lietuvos  periodinius leidinius  – tai doc. Jonas Bulota, Genovaitė Burneikienė, apie užatlantės spaudą – dr. doc. Bronius Raguotis.   To meto  Amerikos lietuvių spaudą  iš esmės kūrė  kadrai emigravę iš Mažosios Lietuvos, Tilžėje dirbę spaustuvininkais, ar  pagalbiniais darbininkais.

    Dabar apie Mažąja Lietuvą  daugiausiai rašo  keletas  leidinių tai žurnalai  ,,Voruta”, ,,Donelaičio žemė”, ėjęs ,,Rambynas”, laikraštis ,,Vakarų ekspresas”, internetiniai portalai -Alkas.lt, Mazojilietuva.lt ir kt.

–  Ruošdamiesi renginiui A. Mickevičiaus bibliotekoje  atrinkome ir A3 formatu nukopijavome apie 30 senų periodinių leidinių viršelių.  Tai bus  renginio – eisenos atributika.

 Tačiau ir kiekvienas gali nusikopijuoti jam tinkančio leidinio viršelį /titulinį puslapį su logo (kad ir A4 formatu) ir pasidaryti plakatą arba išsilankstyti kepurę.

Spaudos parado metu tokį atributą, pageidautina, kad turėtų kiekvienas dalyvis. Leidiniai gali ir kartotis, svarbu nuosavas pasirinkimas ir pražygiavimas Reformatų skvere su plakatu, grojant pučiamųjų orkestrui.  Šiame renginyje -svarbiausia ne KALBOS, o  VEIKSMAS, trumpi įžanginiai pasisakymai. Galimi įvairūs papildiniai, pučiamųjų orkestras – su dainavimu ar be jo, – mintimis apie renginį dalijasi viena renginio organizatorių Lietuvos Reformatų istorijos kultūros draugijos pirmininko pavaduotoja dr. Ina Dagytė  Mituzienė.

 Kviečiame į SPAUDOS PRADĄ  padės mums  prisiminti savo šaknis. Aktyviai dalyvaudami, siekdami modernios komunikacijos sukursime sau šventę Reformatų sode, kuri gali tapti tradicine.


Valentinas Juraitis

mazojilietuva.lt

redaktorius